Hızlı Okuma Nedir?

ANLAYARAK HIZLI OKUMA

 

Kitap okumanın gereğini bilen bir insan için, hızlı okumanın da neden gerekli olduğu bellidir. Çünkü kitap okuyan bir insan, sürekli bir şeyler öğrenme ve kendini geliştirmenin peşindedir. O, sürekli ve hızlı bir şekilde gerekli bilgilere ulaşmak ve kendini geliştirmek ister.

 

 

Günümüz dünyasında bilim ve tekniğin hızla gelişmesi, insanların işlerini kolaylaştırıyor gibi görünse de çağımızın değişen şartları insanın üzerindeki yükü, yükün niteliğini değiştirerek artırmaktadır. Bundan dolayı da insan, az zamanda çok iş başarmak zorunda kalmaktadır.

 

 

Okunması gereken yazıların çokluğu, zamanın azlığı insanları daha hızlı okuyabilmek için bilimsel araştırmalar yapmaya itmiştir. Okuma hızı, bilimsel yöntemle artırılabilir. Çünkü okuma hızı üzerinde çalışma yapılırsa elde edilecek bir beceridir. Hızlı okuma, sonradan kazanılan davranışlar arasında yer alır. Hızlı okuma kişilerin çabukluk, kavrama ve öğrenme yeteneklerini geliştirerek, daha önceki okuma süresine kıyasla, dakikada okudukları kelime sayısını ve anlama düzeylerini artırmaları demektir.

 

Temel anlamda hızlı okuma sonradan edinilebilen bir beceri olduğundan dolayı, aslında bir alışkanlık değişimidir. Her alışkanlığın değişe bilmesi için bir süre gerekmektedir. Hızlı okumada bu süre maximum 1 aydır. Doğru, sıralı ve kordineli yapılan göz egzrsizleri ile rahatlıkla 30 günde hızlı okumaya geçilebilir. Online hızlı okuma olarak sizler için hazırladığımız 30 kurdan oluşan egitimimizde kullandığımız teknikler, bireyin yaşına ve grubuna göre özel hazırlanmış ders kurları, seiyeler ve metinler ile hızlı okuma artık çok kolay bir hal almıştır. 

Günümüzde hızlı okuma adına bir çok eğitim metaryelleri ve kitaplar bulunmaktadır. 

 

Online hızlı okuma, geliştirdiği özel uygulamalar ile sizlere kordineli bir eğitim sunmaktadır. Her eğitim grubunun seviyeleri, hızları, metinlerin seviyeleri ve kelimelerin seviyeleri sizlere özel hazırlanmışdır. Web üzerinden yaptığınız her alıştırma sistem tarafından kaydedilir. Gelişiminizi sizler için raporlar. Eğitimin sonunda takistoskop gelişiminizi, okuma hızı gelişiminizi ve anlama oranının gelişimini görebilirsiniz.

 

Sizde bu eşsiz deneyimi edinmek için onlinehizliokuma.org’u inceleyerek kendinize uygun eğitim grubundan sisteme üye olun ve anlayarak hızlı okumaya başlayın.

Görme alanının dar olması ve okunan metinde, bir kelimelik bloklar halinde okuma yapılması yavaş okuma sebeplerindendir. Ayrıca, ilk okulda yapılan okuma eğitimleri sesli eğitim üzerinedir. Doğru sessiz okuma eğitimi içeri müfredatta yoktur. Bu şekilde yapılan okumalarda göz çok fazla sıçrama yapar ve her gördüğü kelimeyi sesli olarak telafuz eder. Online eğitim sistemi ile görme alanı genişletip, gözün metin üzerinde bekeleme süresini kısaltarak, gördüğümüz kelimeleri sesli teleffuz etmezsek ve blok okumalarda ki kelime sayısı artırıldığında göz daha az sıçrama yaparak okuma hızı arttırılır.

Okuma esnasında gözler bir fotoğraf makinasının çalışma kapasitene sahiptir. Okunan metnin resimlerini çekerek beyine gönderir; beyinde daha önce öğrenmiş olduğu bu sembolleri çözer. Sembolleri birleştirirek ana fikre ulaşır. Bu süreç saniyenin onda birine kadar düşürülebilir. Bu da sadece doğru yapılan hızlı okuma ve anlama egzersizleri ile mümkündür.

Beyin normal şartlar altında, bir dakikada 1600 kelimeyi okuyup anlayabilir. Okumanın yapıldığı anda, göz kasları beyinin hızına ulaşamadığında, beyinin kapasitesi altında bir çalışma yaptığında, bir dakikada okuna bilecek kelimenin çok daha altında kelimeyi okur. Boşta kalan kısımda da günlük işlerini düşünmek için ayırır. Online hızlı okuma eğitimi sayesinde göz kaslarının geliştirilmesi ile dikkat eksikliği, yoğunlaşamama gibi sorunların ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.

onlinehizliokuma.net, tamda bu sorunların hepsine çözüm sunmaktadır. Online hızlı okuma ve anlama eğitimimize katılarak sizde hızlı bir okuyucu olabilirsiniz. 

Online Hızlı okuma sistemimizde önce, göz koordinasyon egzersizleri ve yazıya daha iyi odaklanmak için dikkat egzersizleri yapılar. Göz kaslarını geliştirme egzersizleri ile göz geliştirilir. Sonra takistoskop egzersizleri ile gözün çevikliği arttırılır. Bu egzerizler gruplama egzersizleri ile göze metin üzerinde hakimiyet kazandırılır. Bu uygulamalar ile okumanın gelişimi hızlı okuma ve anlama testleri takip edilir.

Online hızlı okuma ve anlama sisteminde bu egzersizleri 5 ayrı katagoride topladık. Bu katagoriler;

  1. Kelime Egzersizleri
  2. Metin Egzersizleri
  3. Göz Egzersizleri
  4. Beyin Egzersizleri
  5. Hızlı Okuma ve Anlama Testleri

Sizlerin sıkılmaması için bu egzersizleri günlük 30 dakikalık çalışma seansları ile toplamda 30 derste topladık. Yapmanız gereken tek şey sisteme üye olarak giriş yapıp, günlük 30 dakikalık çalışmaları yapmaktır.